natažený, natržený sval
Natažený, natržený nebo přetržený sval a jeho léčba
Jaké jsou jednotlivé úrovně svalového poranění a jak tento častý typ poranění léčit? Ať už jste si sval natrhly nebo „pouze“ natáhly, nepodceňujte jeho léčbu. Návrat po zranění je sportu má určitá pravidla, která je třeba dodržovat, aby se sval nezhojil tuhou vazivovou jizvou a neztratil svou elasticitu (pružnost). Specializujeme se na sportovní úrazy a návrat sportovce po zranění.
Chtěli by jste se objednat na rehabilitaci?
chci objednat přes online formulář nebo chci objednat přes telefon 774 441 314
Co je to natržený sval a jak vzniká?
Jde o poškození svalů vlivem přímého tupého poranění, nebo nepřímo dysbalancí svalových skupin či náhlým nekoordinovaným pohybem, kdy sval není na zátěž adaptován.
Příčina natrženého svalu
Hlavní příčinou svalových poranění je náhlý nebo nekoordinovaný pohyb, který vede k náhlé kontrakci (natažení) na zátěž nepřipraveného svalu, jak tomu bývá u nedostatečného prohřátí před výkonem, u nedokonale trénovaných osob, při unavených nebo podchlazených svalech. Nedoléčená zranění, celková onemocnění, nevyrovnaná ztráta tekutin s poruchou elektrolytového hospodářství, svalové dysbalance a nedokonalé sportovní vybavení jsou faktory, které riziko svalových poranění zvyšují.
Dalšími častými příčinami jsou:
– nízká adaptace svalových skupin na danou zátěž
– dlouhodobé svalové přetížení – únava
– malý rozsah pohybu v kloubech
– cvičení s nadměrnou zátěži, při kterém dojde k přepětí svalu
Úrovně poranění
Podle závažnosti se rozlišují namožení svalu, svalová křeč, myalgie a myogelóza (bolestivé zatvrdnutí svalu při svalovém revmatismu), svalová kontuze (pohmoždění), natažení svalu, natržení svalu, inkompletní nebo neúplná svalová ruptura, svalová hernie (vyhřeznutí svaloviny protrženou fascií), myositis ossificans (Osifikace svalu), kompartment syndrom (soubor příznaků vznikající při zvýšení tlaku v uzavřeném anatomickém prostoru).
Namožený sval
-
všeobecná bolest svalů či svalových skupin
Natažený, natržený sval
-
bodavá či řezavá bolest, která nutí k přerušení pohybu
-
rychlý rozvoj křečí
-
lokální otok
-
lokální pohmatová bolestivost (při pohmatu vyšetřující osobou)
-
někdy viditelný hematom (podlitina, modřina)
Přetržený sval – kompletní ruptura svalu
-
částečná až úplná ztráta funkce plněná daným svalem
-
hmatná štěrbina ve svalu
-
hmatná zatuhlina (rezistence) jako následek zkrácení svalu
-
velmi často různě rozsáhlý hematom (modřina v kůži)
Léčba natrženého svalu
Je nutná návštěva lékaře – specialisty, který pomocí diagnostického ultrazvuku zjistí závažnost poranění. Moderní léčba se nejčastěji skládá z diagnostiky pomocí ultrazvuku a následná aplikace vysokovýkonného laseru v kombinaci s elektroterapií Rebox, kinesiotejpingem a následným speciálním excentrickým cvičením určeném přímo na svalové ruptury. Po kontrolním ultrazvuku cca 14 dní od vzniku poranění vás čeká postupné zatěžování při chůzi, běhu a následná příprava svalu či svalových skupin na konkrétní druh sportovního výkonu.
První pomoc při natrženém svalu
Klíčové: ochrana, klid, led, komprese, zvednutí, postižené místo neprotahovat
Doporučený postup léčby dle Fall & Get Up
- Dbejte na to, aby jste bezprostředně ukončili pohybovou aktivitu a nevystavovali sval další námaze. Postižené místo dále nepropínejte, neprotahujte a „nezkoušejte rozhýbat“, obojí vede pouze k rozvoji poranění a závažnějším důsledkům.
- Zavolejte do zdravotní agentury Fall & Get Up tel.: 774 441 314 a nechte si zprostředkovat návštěvu u lékaře – specialisty, ideálně do 7 dnů od vzniku poranění.
- Uspořádejte si denní režim tak, aby jste mohli být první 2-3 dny co nejvíce v klidu a postižené místo chladit a mít v dostatečné kompresi. Ledování, které sníží bolestivost, zmenší otok a krvácení do tkání opravdu neodkládejte. Přiložte na postiženou oblast led na 10-15 minut. Poté na 2-3 hodiny led sundejte a tento postup opakujte několikrát během dne. Aplikace je důležitá po sobě, aby se zvýšila účinnost. Led na postižené místo přikládejte přes látku (ručník, ponožku, obinadlo), abyste si chladem nezpůsobili popáleniny kůže.
- Další z důležitých součástí léčby je komprese – omotat postiženou část elastickým obinadlem nebo použít kompresivní punčochy / trenýrky už v prvních dnech od vzniku poranění. POZOR na přílišné utažení a omezení cirkulace krve.
- Pokud jde o končetinu je dobré ji nechat ve zvýšené poloze (měla by být výš než srdce), abychom zabránili hromadění otoku.
- Na bolest se dají použít léky na bolest volně prodejné v lékárně.
- Na zmírnění otoků se dá použít buď běžné masti, gely např. FLECTOR gel, FASTUM gel, LIOTON 100 000 gel, IBALGIN gel, VOLTAREN gel, nebo třeba TRAUMAPLANT (mast z kostivalu).
Rehabilitace natrženého svalu
Požádejte nás o zaslání dokumentu Rehabilitace natrženého svalu a zjistěte co konkrétně Vás čeká při léčbě tohoto poranění.
Průběh hojení natrženého svalu – odborně
Hojení svalového poranění probíhá ve třech fázích:
-
Zánětlivá fáze
-
Reparační fáze
-
Obnova funkce