bolest, zánět achillovy šlachy

Bolest a zánět achillovy šlachy

Achillova šlacha je největší šlacha v těle. Spojuje naše lýtkové svaly s patní kostí a je velmi namáhána při chůzi, běhu, stoupání po schodech, skákání a stání na špičkách.

I když achillova šlacha vydrží velkou zátěž z běhání a skákání, je také náchylná k tendinitidě – zánětu, který často přechází do tendinopatii – chronická bolest spojená s namáháním a degenerací.

Chtěli by jste se objednat na rehabilitaci?

chci objednat přes online formulář nebo chci objednat přes telefon 774 441 314

 

Příčina zánětu achillovy šlachy

Zánět achillovy šlachy obvykle nesouvisí s konkrétním poraněním. Problém je výsledkem opakovaného namáhání šlachy:

  • Náhlé zvýšení množství nebo intenzity pohybové aktivity – například zvýšení vzdálenosti, kterou každý den uběhneme, o několik kilometrů, aniž byste svému tělu dali šanci přizpůsobit se nové vzdálenosti
  • Chybí protažení před výkonem – mít lýtkové svaly v napětí a náhle začít s agresivním cvičebním programem může způsobit pro achilovku mimořádný stres
  • Patní ostruha – extra růst kosti, kde se achillova šlacha připojuje k patní kosti, se může třít o šlachu a způsobovat bolest

 

Příznaky zánětu achillovy šlachy

Odpovídá vaše bolest zmíněným příznakům zánětu Achillovy šlachy? Je načase vyhledat pomoc lékaře nebo fyzioterapeuta, kteří posoudí rozsah poškození a určí následnou individuální léčbu, vhodnou pro vaše zranění. Optimální je diagnostika ultrazvukem.

  • bolest a ztuhlost podél Achillovy šlachy po ránu
  • bolest podél šlachy nebo zadní části paty, která se zhoršuje při aktivitě – silná bolest den po cvičení
  • ztluštění šlachy
  • patní ostruha (inzerční tendinitida)
  • otok, který je přítomen po celou dobu a zhoršuje se během dne aktivitou – pokud jste pocítili náhlé píchnutí v zadní části lýtka nebo paty

Léčba bolesti a zánětu achillovy šlachy

Hlavním smyslem léčby achillovy šlachy je zmírnit bolest a snížit otok. Většinou lékař doporučuje kombinaci terapeutických postupů níže.

Moderní léčba: Přesná diagnostika postiženého místa ultrazvukem umožní zjistit přesnou příčinu a rozsah potíží. Okamžité zahájení rehabilitace a aplikace krevní plazmy, kolagenu a preparátů obsahujících kyselinu hyaluronovou jsou osvědčenými metodami, které se opírají o nejnovější vědecké poznatky. Součástí léčby je pochopitelně dodržování klidu a fyzioterapie s fyzikální terapií, jejímž cílem je mimo jiné urychlení hojivých procesů, uvolnění svalového napětí a změna ergonomie zátěže šlach, přizpůsobená právě potřebám pacienta.

 

 

1. Nechirurgická

2. Chirurgická

3. Rehabilitace 

4. Náš tip

zánět achillovy šlachy a jeho léčba

 

1. Nechirurgická

Chlad – přiložení ledových obkladů na bolestivém nebo zánětlivém místě achillových šlach vede k úlevě od bolesti a symptomů zánětu.

Odpočinek – poskytuje čas na hojení tkáně. Způsob odpočinku závisí na závažnosti symptomů. Pro méně závažné případy postačuje omezit frekvenci sportovních aktivit, zatímco v závažném zánětu nebo poškození může být zcela vynecháno pohybové aktivity na několik dnů nebo týdnů.

Elevace postižené nohy – lékař vám může poradit, že otok achillovy šlachy můžete zmírnit tak, že si lehnete na gauč nebo postel a postižená noha bude zvednuta nad srdcem (vypodložení  polštářem nebo dekou).

Cvičení a protahování – lékař doporučí vhodnou rehabilitaci s fyzioterapeutem, který vás učí vhodné protahovací cvičení a uvolnění achillovy šlachy. Pravidelné cvičení a protahování je nutné, aby se zabránilo omezení funkčnosti achillovy šlachy nebo k nežádoucímu zkrácení. Cvičení jsou zaměřeny na protažení a posílení lýtkového svalu, který nakonec vede k snížení tahu na šlachy. V případě akutní bolesti Achillovy šlachy může fyzioterapeut aplikovat kinesiotejping – objednat online a zmírnit její pnutí . Taktéž jsou vhodná excentrická cvičení, která jsou účinným způsobem, jak léčit zranění Achillovy šlachy. Další efektivní cvičení je oboustranný pokles paty. Tato cvičení zahrnují prodloužení a protáhnutí a achillovy šlachy ve stejnou dobu. Viz. obrázek níže.

Protažení lýtkových svalů – nakloňte se dopředu, ruce opřete o zeď s jedním kolenem rovným a patou na zemi. Druhou nohu položte dopředu, s pokrčeným kolenem. Abyste natáhli lýtkové svaly a achillovou šlachu, kontrolovaně tlačte boky směrem ke stěně. Vydržte v poloze 10 vteřin a relaxujte. Viz. obrázek níže.

Excentrické posilování – je definováno jako stažení (napnutí) svalu, zatímco se prodlužuje. Musí být provedeny správně, aby znovu nezpůsobily poškození šlachy. Zpočátku může cvičení způsobit nepohodlí, nemělo by to však být nesnesitelné.

 

 

Oboustranný pokles paty – postavte se na okraj schodiště nebo vyvýšenou plošinu, která je stabilní, pouze s přední polovinou chodidla na schodišti. Tato poloha umožní, aby se vaše pata pohybovala nahoru a dolů, aniž byste narazili na schody. Je třeba dbát na to, abyste byli správně vyvážení, abyste zabránili pádu a zranění – držte se zábradlí. Zvedněte paty ze země a poté je pomalu spouštějte do nejnižšího možného bodu – opakujte 20x. Toto cvičení by se mělo provádět pomalu a kontrolovaně. Rychlý pohyb může způsobit riziko poškození šlachy. Po zvládnutí oboustranného poklesu paty můžeme přejít na pokles jedné nohy, později můžeme přidat závaží do rukou.

Léky proti bolesti – v případě delší přetrvávání bolesti, je možné užívat tzv. nesteroidní antiflogistika (léky proti zánětu, které neobsahují steroidy). Tato skupina zahrnuje ibuprofen, aulin gel, voltaren gel, fastum gel, lioton 100000  které působí proti zánětu a proti bolesti.

Steroidní injekce – můžu snížit otok achillovy šlachy, ale musí být aplikován se zvýšenou opatrností a výhradně na doporučení lékaře, protože existuje zvýšené riziko prasknutí šlach. Tento postup je tedy výhradně v lékařské ambulanci a za součásti ultrazvuku.

Kompresní obvazy a ortéza – se používají ke snížení tahu šlachy a urychlují hojení. Kromě ortézy a obvazů existují speciální vložky do bot, které také snižují napětí a pomáhají při hojení

 

2. Chirurgická léčba achillovy šlachy

Chirurgický zákrok se provádí za účelem opravy achillovy šlachy, pokud došlo k utržení nebo natržení v důsledku nadměrného stresu nebo dlouhodobého zánětu.

 

3. Rehabilitace bolesti a zánětu achillovy šlachy

A: Návrh osy rehabilitačního plánu pro postižení achillovy šlachy

První fáze (0.- 7. den) Akutní fáze

Cíl: Snížit otok, zmenšit případný hematom, co nejvíce snížit dopad lokálního zánětu v místě traumatu na okolní tkáně, nezvyšovat celkový stres pro tělo zátěží nepostižených segmentů

Postup: Zařadit fyzikální terapii, na zmírnění otoků se dá použít buď běžné

masti, gely např. AULIN gel, FLECTOR gel, FASTUM gel, LIOTON 100 000 gel, IBALGIN gel, VOLTAREN gel, nebo třeba TRAUMAPLANT (mast z kostivalu) , Komprese lýtkového svalu (elastické obinadlo), Klidový režim, Ledování (Ne přímo na kůži), Elevace končetiny, R.I.C.E

 

Druhá fáze cca (7. – 28. den) Subakutní fáze

Cíl: Zatížit nepostižené segmenty, zabránit celkovému ochabnutí a ztrátě fyzické kondice, Achillovu šlachu začít protahovat a postupně mírně zatěžovat (bez dynamických pohybů a cviků, vše by mělo být kontrolované a ve velmi nízkém tempu, které se postupně zvyšuje)

Postup: Fyzikální terapie, využít pomoci fyzioterapeuta, který individuálně podle rozsahu a závažnosti zranění sestaví individuální rehabilitační program.

Cvičit každý den následující cviky: Výpony vsedě (postupné přidání zátěže, např. předklon trupu s opřením loktů o kolena), Rotoped bez zátěže, chůze a úkroky všemi směry, cvičení na udržení mobility v nepostižených kloubech, využít zásobník cviků https://fallandgetup.com/silovy-trenink/ – cviky zaměřené na aktivaci středu těla (35. – 43.), aktivně cvičit horní polovinu těla (21-27,33,34 44, 45 (varianta vsedě), 46)

*V této fázi pacient již nemusí cítit bolest, nicméně návrat do plné zátěže se nesmí uspěchat!

*Při nesprávném návratu ke sportu nebo ignorování bolesti a přetěžování achillovy šlachy může dojít k chronickým problémům, kdy pacient  “uvízne” v této fázi.

 


Už víte, kde budete cvičit? Využijte prostory naší rehabilitace ve sportovním areálu SK Motorlet na Praze 5.


 

Třetí fáze cca (28. dne – 2. měsíc) submaximální zatížení

Cíl: úplná eliminace bolesti, zajistit sílu a pevnost v protažení a zatížení šlachy a lýtkového svalu, zlepšení neuromuskulární koordinace, návrat do tréninku v terénu

Při pocitu bolesti v postiženém místě snížit intenzitu cvičení

Postup: pokračovat ve fyzikální terapii, postupně zařadit silově náročnější cvičení a progresivně zatěžovat, (https://fallandgetup.com/silovy-trenink 1 – 20, 48-50) dynamické cviky- běh, skoky, akcelerace/decelerace, vše zařazovat nejdříve v minimální rychlosti a postupně přidávat, stále je důležitá supervize odborníka

 

B: Prevence bolesti a zánětu achillovy šlachy

Zásady prevence:

1) Dostatečná regenerace.

2) Optimální příprava na každý výkon: zahřátí tkáně, postupné zvyšování zátěže, nezanedbávání pravidelného protahování, a tedy udržování pružnosti vaziva svalů.

3) Doléčení všech poranění, spolu s kvalitní stravou.

4) Udržování optimální svalové souhry, prevence svalových dysbalancí. Nejlepšími sportovci se stávají ti, kdo mají perfektní znalost svého vlastního těla, umí s ním dobře zacházet a znají jeho slabiny i přednosti. Mají  vysoké IMQ – ideomotorickou inteligenci. Mají dobré vrozené motorické stereotypy a stále na nich pracují

 

Od klubového maséra nebo fyzioterapeuta si nechte nalepit kinesiotejp – pomůže rychlejšímu vstřebání otoku a urychlí rekonvalescenci.

 

4. Tip Fall & Get Up pro léčbu zánětu a bolesti achillovy šlachy

Terapeutická masáž, která pomůže k uvolnění celého svalového řetězce a sníží pnutí achillovy šlachy. K terapeutické masáži se využívá fyzikální terapie.

Kinesiotejping, pomůže snížit tlak lýtkového svalu na šlachu.

 

 

Nevíte si rady? Zavolejte nám 774 441 314.