Návrat sportovce po zranění
Návrat sportovce po zranění
Nabízíme individuální i skupinové tréninky pro hráče po zranění pod vedením kondičního trenéra. Specializujeme se na návrat sportovce po zranění. Spolupracujeme se sportovními lékaři, fyzioterapeuty a maséry.
Potřebujete pomoci s řešením vašeho zdravotního problému?
zavolejte nám a sdělte nám své potřeby tel.: 774 441 314.
Postupně do zátěže? Co to znamená?
Slyšeli jste od lékaře: „Můžete postupně do zátěže?“. Kolik tréninků byste měli absolvovat abyste mohli podat 100% výkon? Jste po zranění a nevíte si rady? Navštivte našeho sportovního fyzioterapeuta, který zjistí v jaké fázi poranění se právě nacházíte a co konkrétně byste měli absolvovat pro bezpečný návrat na hřiště.
Máte individuální rehabilitační plán? A chcete ho?
Léčba klidem a nic neděláním je jedna z největších chyb, které můžete v případě vzniku zdravotního problému udělat. Léčba „NIC NEDĚLÁNÍM“ prodlužuje dobu návratu na hřiště a zvyšuje riziko obnovení zdravotního problému. Investujte do své léčby a nechte si vypracovat individuální rehabilitační plán.
Co se stane když budete léčit „NIC NEDĚLÁNÍM“?
– snížení mobility (rozsahu pohybu) daného segmentu
– zhoršení biomechaniky (koordinace pohybu, destabilizace kloubů)
– snížení funkce metabolické výměny
– zkrácení svalů, snížení elasticity (pružnosti)
– atrofie svalů (úbytek svalů)
Co nejčastěji řešíme?
natažený, natržený sval
bolest achillovy šlachy
výron kotníku
natažené, natržené vazy v kotníku
bolesti třísel
tříselná kýla
podvrtnutí kolene
přetržený meniskus
přetržený přední zkřížený vaz
přetržený postranní vaz
skokanské koleno
osgood schlatter
bolesti paty
a další…
Nechte se zastupovat specialisty na sportovce a využijte nabídku individuálního rehabilitačního plánu.
Doporučený postup léčby dle Fall & Get Up při vzniku zdravotního problému – aktivní léčba
* Závažné typy poranění je třeba řešit okamžitou návštěvou úrazové pohotovosti nebo zavolat záchrannou službu.
1. fáze – první pomoc
(1. – 3. den od vzniku úrazu)
Cíl: snížit otok, zmenšit případný hematom, co nejvíce snížit dopad lokálního zánětu v místě traumatu na okolní tkáně
Postup:
1. první pomoc při vniku úrazu (klid, chlad, elastické obinadlo, zvednutí končetiny
2. vstupní lékařské vyšetření specialistou – přesná diagnóza, potvrzena zobrazovací metodou (rentgenem, ultrazvukem nebo magnetickou rezonancí)
2. fáze – po vyšetření specialistou
(cca 3. – 21. den od vzniku úrazu)
Cíl: Udržet nepostižené segmenty v co nejlepší kondici, V postiženém místě zabránit atrofii, vzniku kontraktur či jizevnatění tkáně.
Postup:
1. Po snížení otoku zahájit rehabilitaci, do které zařadit fyzikální terapii pro urychlení hojení (vysokovýkonný laser, elektroterapie Rebox, atd.). Využít pomoci sportovního fyzioterapeuta, který sestaví individuální rehabilitační program dle rozsahu a závažnosti zranění.
2. Souběžně s rehabilitací zahájit trénink s kondičním trenérem – vnitřní prostory, posilovna
Cvičit každý den následující cviky: Rotoped bez zátěže, chůze a úkroky všemi směry, cvičení na udržení mobility v nepostižených kloubech, využít zásobník cviků – cviky zaměřené na aktivaci středu těla č.35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43.), aktivně cvičit horní polovinu těla č.21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 a č.33, 34, a č.44, 45 (varianta vsedě), 46.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Každé zranění každý sportovec vyžaduje odlišný přístup. Uvedený časový sled je pouze orientační a rozhodně není doslovným návodem pro všechny typy zranění. Podrobný rehabilitační plán lze sestavit pouze na základě konzultace tel: 774 441 314.
3. fáze – po lékařské kontrole
(3. – 5. týden od vzniku úrazu)
Cíl: úplná eliminace bolesti, zajistit sílu a pevnost v protažení a zatížení svalu, zlepšení neuromuskulární koordinace, návrat do tréninku v terénu
Postup:
1. pokračovat v rehabilitaci a fyzikální terapii (vysokovýkonný laser a elektroterapie)
2. souběžně s rehabilitací postupně zahájit trénink s kondičním trenérem – terén, hřiště
Zařadit silově náročnější cvičení a progresivně zatěžovat dle cviků č.1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 a č.48, 49, 50) a přidat dynamické cviky v terénu – běh, skoky, akcelerace/decelerace, vše zařazovat nejdříve v minimální rychlosti a postupně přidávat. Stále je důležitý dohled odborníka.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Každé zranění každý sportovec vyžaduje odlišný přístup. Uvedený časový sled je pouze orientační a rozhodně není doslovným návodem pro všechny typy zranění. Podrobný rehabilitační plán lze sestavit pouz na základě konzultace tel: 774 441 314.
4. fáze – finální fáze, adaptace na plnou zátěž
Cíl: V této fázi by měl hráč nasimulovat veškeré pohybové stereotypy, se kterými se setkává v tréninku či zápasu. Měl by umět pracovat v maximální intenzitě s míčem i bez míče. Nutné je zařazení cvičení s osobními souboji – krytí míče, malé hry 1 vs. 1, 2 vs. 2.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Každé zranění každý sportovec vyžaduje odlišný přístup. Uvedený časový sled je pouze orientační a rozhodně není doslovným návodem pro všechny typy zranění. Podrobný rehabilitační plán lze sestavit pouze na základě konzultace tel: 774 441 314.
S čím můžeme pomoci?
Zajistíme vstupní lékařské vyšetření specialistou – do 3 pracovních dnů, včetně zobrazovacích metod (RTG, ultrazvuk, magnetická rezonance). Po vyšetření navštívíte naši rehabilitaci na Praze 5 – Radlická, kde si Vás vyšetří fyzioterapeut. Následně vypracujeme návrh individuálního rehabilitačního plánu a naplánujeme termíny jednotlivých tréninků a vyšetření, tak aby na sebe navazovali. Pomůžeme s řešením zdravotního problému, urychlíme rekonvalescenci, vrátíme zpět do hry a snížíme riziko obnovy zdravotního problému.
Jedná se o úraz? Individuální rehabilitační plán můžete hradit také z úrazového pojištění.